Český strakatý pes -  voříšek s rodokmenem

     Pokud se rozhodujete pořídit si psa, je český strakatý pes velmi dobrá volba. 

     Máte před sebou krásné, atraktivní a velice temperamentní plemeno. Hodí se pro lidi aktivní, sportovně založené. Je tak „akorát“. Ani velké ani malé s výbornou povahou. Pokud chcete sporťáka, máte ho mít. Je libo gaučáka? I to je možné. Strakáč je přizpůsobivý pes a zapadne do každé rodiny. Děti ocení jeho veselou povahu - jako správný voříšek se umí krásně smát. Dospělí ocení jeho příjemnou společnost, nenáročnou „údržbu“ a skromnost. Pokud bydlíte v domku získáte dobrého hlídače, který každého ohlásí a  přitom není agresivní.

     V 50. letech minulého století toto plemeno vyšlechtil pan František Horák pro potřeby Fyziologického ústavu AV ČR. Původně se jmenovalo Horákův laboratorní pes. Z pohledu milovníků psů a zvířat vůbec mělo toto plemeno smutný úkol, sloužit člověku na poli vědy, prováděly se na něm pokusy… Na konci 80. let minulého století pokusy na zvířatech skončily a plemeno bylo předáno chovatelské veřejnosti. Po počátečních obtížích bylo toto krásné a atraktivní plemeno vzkříšeno a jeho chov se pozvolna rozvíjí.

      

 Bela na klubové výstavě v Mladé Boleslavi  

 

         

Na strakatém setkání v Klokočůvku

 

         

           Hry na strakatém setkání  

 

S naší chovatelkou Dášou Vokálovou a Bely mámou Besou 

 

 

Český strakatý pes

Český strakatý pes

20.12.2011 18:45
Český strakatý pes je jedno ze sedmi národních plemen, zatím mezinárodně neuznané. Plemeno je zaštítěno Klubem chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP).

Národní plemena psů

Národní plemena uznaná FCI

28.02.2012 20:20
ČESKÝ TERIÉR - vyšlechtěn stejně jako český strakatý pes kynologem Františkem Horákem, ČESKÝ FOUSEK - hrubosrstý ohař, chován již za Rakouska-Uherska.

Další národní plemena

Národní plemena neuznaná FCI

28.02.2012 20:52
ČESKOSLOVENSKÝ VLČÁK - křížení německého ovčáka a euroasijského vlka, ČESKÝ HORSKÝ PES - základem slovenští čuvači a kříženci plemen z Kanady, CHODSKÝ PES šlechtěn tak, aby se podobal dobovým vyobrazením a PRAŽSKÝ KRYSAŘÍK je znám již od 8. století!